اخبار

با افتتاح آزمایشگاه چند تخصصی بزرگ ملل در شهرک سلامت اصفهان؛ فراهم شدن امکان نمونه گیری آزمایش در خودرو برای نخستین بار در کشور

18\11\1399
با افتتاح آزمایشگاه چند تخصصی بزرگ ملل در شهرک سلامت اصفهان؛  فراهم شدن امکان نمونه گیری آزمایش در خودرو برای نخستین بار در کشور

 

عصراصفهان- سرویس خبر

مجتبی بزرگی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و موسس آزمایشگاه چندتخصصی ملل در آیین افتتاح آزمایشگاه چندتخصصی بزرگ ملل در شهرک سلامت اصفهان گفت: در مجموعه شهرک سلامت و همکاران متخصص در این آزمایشگاه، عزمی برای ارائه خدمات نوین آزمایشگاهی به مردم جزم شده است که امیدواریم الگویی برای کشور در پیشبرد اهداف ارتقای سلامت و بهداشت باشد.

بزرگی، برپایی یک آزمایشگاه چندمنظوره تخصصی برای تشخیص انواع سرطان ها با حضور 40 متخصص درچندین شاخه آزمایشگاهی و مجهز به خدمات نوین درمانی مطابق با استانداردهای روز در اصفهان را، موثر در توسعه دانش علوم آزمایشگاهی عنوان کرد و افزود: ازجمله اقدامات به روز آزمایشگاه ملل، امکان نمونه گیری آزمایش در خودرو برای نخستین بار در کشور است.

وی به وسعت فضای فیزیکی در شهرک سلامت، اشاره کرد و افزود: امکان نمونه گیری آزمایشگاهی خودروگذر، نوعی توانمندی برای آزمایشگاه است که بصورت ایمن و کاملا بهداشتی بویژه برای افرادی که در این برهه ترس از ورود به مراکز آزمایشگاهی دارند، بدون نیاز به پیاده شدن از خودرو و مراجعه در آزمایشگاه، تست های مختلف بیماری های عفونی، پی سی آر(  (PCR، کرونا و دیگر آزمایش های میکروب شناسی و ویروس شناسی برای آنها انجام می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: ما همواره تلاش می کنیم تا طبق استانداردهای جهانی، بیشترین دقت و کیفیت را در جواب های آزمایشگاهی در اختیار شهروندان قرار دهیم و فرصت هایی نیز برای توریسم سلامت فراهم کنیم.

بزرگی، استفاده از فناوری های نو و همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی با هدف تحقق خودکفایی را از رویکردهای آزمایشگاه چندتخصصی ملل معرفی کرد و افزود: راه اندازی مرکز تحقیق و پژوهش طبق مجوزهای دانشگاه علوم پزشکی، گامی بسوی بهره گیری از آموزش های مستمر و دانشگاهی است که موفقیت بیشتر در طب پیشگیری را رقم خواهد زد. زیرا طب پیشگیری بدون تشخیص های آزمایشگاهی امکان پذیر نیست و باید امکانات تشخیصی آزمایشگاه را توسعه دهیم تا شعار پیشگیری و بهداشت مقدم بر درمان است را تحقق بخشیم.

بزرگی در تشریح فعالیت های تحقیقاتی آزمایشگاه گفت: زیرساخت های آزمایشگاه ملل بگونه ای فراهم شده تا از کانال شرکت های دانش بنیان بتوان در مسیر خودکفایی و کاهش وابستگی به خارج از اصفهان فعالیت کنیم و فرصت های آموزشی برای دانشجویان علوم آزمایشگاهی فراهم نماییم.

وی، تنها راه نجات حوزه سلامت کشورمان را تقویت بخش خصوصی دانست و پروژه مدرن شهرک سلامت و بیمارستان این مجموعه را در خاورمیانه بی نظیر خواند.

  • استقرار تجهیزات درمانی مدرن در شهرک سلامت

در این مراسم، مسعود صرامی سرمایه گذار پروژه شهرک سلامت گفت: زمانی این منطقه انتظار نداشت که با چنین استقبالی مواجه شود ولی امروز بسیاری خواهان ورود به این مجموعه هستند و سعی ما برای استقرار متخصصانی با پیشینه خوب است. صرامی، از اختصاص 42هزارمتر فضای مفید به مراکز تصویربرداری، آزمایشگاهی و سالن کنفرانس منحصربفرد در این مجموعه خبرداد و آن را هدیه ای به بخش سلامت استان اصفهان نامید و گفت: عده ای آرامش خود را در خدمت نکردن به مردم می جویند، ما دردسرهای زیادی را به جان خریدیم تا بتوانیم نیاز اصفهان در دسترسی به تجهیزات و خدمات درمانی نوین را فراهم سازیم.

  • آمادگی شهرداری برای همکاری بیشتر

قدرت اله نوروزی، شهردار اصفهان، شهرک سلامت و زیرساخت های احداث شده در این مجموعه را موثر در رفع دغدغه های مربوط به درمان بیان کرد و گفت: شهرداری اصفهان بعنوان یکی از شرکای شهرک سلامت، در حوزه سلامت و بهداشت وظایف سنگینی دارد و اقدامات لازم در حیطه مسئولیت خود را انجام داده است.

نوروزی، امکان نمونه گیری آزمایشگاهی در خودرو بدون نیاز به پیاده شدن را فرصت خوبی در مقابله با کرونا، موجب آرامش و امنیت در مردم عنوان کرد و افزود: اقدامات تحقیقاتی و دانشگاهی کشور در مقابله با درمان بیماری ها مطلوب است.

وی از آمادگی شهرداری اصفهان برای همکاری هرچه بیشتر خبر داد و از سرمایه گذاران شهرک سلامت به لحاظ تاثیر احداث این مجموعه ها در توسعه شهر و دسترسی مردم به خدمات، قدردانی کرد.

  • باید سهم سلامت از تولید ناخالص ملی افزایش یابد

بهروز کلیدری، معاون درمان علوم پزشکی استان اصفهان، نگاه به توسعه امکانات درمان در بخش خصوصی، خیریه و دولتی در اصفهان را حائز اهمیت خواند و گفت: نگاه برخوردار به استان اصفهان موجب چالش هایی برای استان شده است. امروز فقط  7هزار تخت بستری در استان وجود دارد که با توجه به مشکلات کمبود تخت، موافقت اصولی برای 13هزار تخت و در بخش های مختلف مثل بیمارستان مگاهاسپیتال امکاناتی فراهم شده است. 

کلیدری، سهم سلامت از تولید ناخالص ملی را 5/8درصد اعلام کرد و تلاش برای افزایش سهم سلامت از تولید ناخالص ملی و دسترسی به خدمات ایمن و با کیفیت را لازم توصیف کرد.

وی از انجام بیش از 370هزارتست کرونا، 70هزار بستری، همراهی 16 آزمایشگاه خصوصی در نمونه گیری کرونا در یازده ماه گذشته خبرداد و افزود: نزدیک به 40هزار بیمار قطعی کرونا و 7هزار بیمار مشکوک از دست داده ایم.

کلیدری همچنین بازگشایی و تجمعات را نگران کننده دانست و گفت: ممکن است در اواخر بهمن ماه با موج دیگری از کرونا مواجه شویم.

 نظرات کاربران
ارسال نظر