شهرک سلامت در یک نگاه

در چند دهه گذشته رشد تدریجی جمعیت اصفهان از یکسو و افزایش پزشکان از سوی دیگر دشواری های بسیاری را در مرکز که بیشترین تجمع مطب پزشکان است بوجود آورده. طی این مدت رخداد مهمی که راه گشای تامین رفاه مورد تقاضای مردم در مقابل ناهنجاریهای پدیده آمده باشد صورت نگرفته است. در هر حال چرخش بیمار، پزشک، مطب با دشواری های سنگینی روبرو شده و به صورت یک مشکل بزرگ برای کلان شهر اصفهان تبدیل شده است. تجربه این رخداد در کشورهای توسعه یافته نشان میدهد که بهترین گزینه برای رفع این مشکل ایجاد شهرکهای سلامت با رویکرد بهره مندی از پزشکان متخصص و آخرین دستاوردهای مهندسی پزشکی و عمارتهای دارای قابلیت لازم برای امکانات مدرن و رفاه بیمار است. شرکت پرستیژلند ایران که تجربه پروژه بزرگ اصفهان سیتی سنتر را در کارنامه خود دارد  با همکاری و مشارکت شهرداری اصفهان و با هدف حل مشکلاتی یاد شده سرمایه گذاری و اجرای پروژه شهرک سلامت (IHCC) را که برای اولین بار در ایران تجربه میشود و رویدادی ملی تلقی میگردد عهده دار شد.

 

عوامل  تأثیر گذار دراتخاذ تصمیم  به تأسیس IHCC :

 • دشواری های ناشی از کثرت مطب های پزشکان در خیابان های مرکزی شهر اصفهان و به وجود آمدن ترافیک سنگین و راه بندان هائی که قرار و آرام مردم را می گیرد و ناهنجاریهای پی آمد آن از عوامل مهم در این تصمیم گیری بوده است.   
 • کمبود پارکینگ که گاه بیش از یک ساعت از وقت بیمار را میگیرد.
 • مشقت های رساندن بیمار به مطب پزشک از محل پارک اتومبیل تا مطب پزشک که گاه بیمار را با صدمات ناخواسته ای روبرو میکند.
 • بیمار با گذر از این مشکلات هنگامی به پزشک میرسد که دچار اضطراب، استرس، خستگی و عوارض ناشی از عوامل یاد شده گردیده و مشکلی بر مشکلات وی افزوده شده است.
 • مطب های نامناسب که معمولاً یک آپارتمان دستکاری شده مسکونی است. محلی که تناسب چندانی برای طبابت ندارد، لذا پزشکان نمیتوانند از تمامی امکانات و تکنولوژی پزشکی و سلامت برای بیمار بهره مند  باشند.
 • راهروها، آسانسورها، پله های گاه طاقت فرسا و اتاقهای انتظار که اساساً برای این منظور طراحی نشده است، اغلب متراکم از انواع بیماران و گاه بیماران واگیر دار است که مشکلی بر مشکلات دیگر می افزاید.

با توجه به آنچه گفته شد و دلائل فراوان دیگر، عزم و اراده مؤسسین در ایجاد شهرک سلامت با استانداردهای جدید پزشکی و همچنین طرح بیمار محور یعنی منظور داشتن رضایت بیمار با رویکرد تامین حقوق و احترام بیمار و سلامتی پایدار برای او در بستر اجرا گذاشته شد و سلامتی بعنوان یک ضرورت امر توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی مطرح گردید. و بالاخره با ایجاد این عزم راسخ در مؤسسین پروژه شهرک سلامت آغاز شد.   
 

تأسیس شرکت شهرک سلامت در گفتگوی اولیه  با شهردار اصفهان و آغاز فعالیت IHCC

در بهار سال  1390 خورشیدی پس ازگفتگوی اولیه آقای دکتر سقائیان نژاد شهردار اصفهان با سرمایه گذاران (شرکت پرستیژ لند ایران، مجری پروژه اصفهان سیتی سنتر) که  توان مندی های خود را در زمینه طراحی، مهندسی سازه و ایجاد یک انستیتوی مطالعاتی برای بکار گیری آخرین دستاوردهای علم و تکنولوژی به نمایش گذاشته بود، موافقت مقدماتی به عمل آمد. و بالاخره منجر به تبادل یادداشت تفاهم بین طرفین و سپس آغاز مراحل اجرائی و ایجاد اولین شهرک سلامت در ایران گردید.
 

تأسیس شرکت شهرک سلامت و انتخاب محل  پروژه

با آغاز فاز مطالعاتی، امکان سنجی و برنامه ریزی مطالعه در عرصه جغرافیائی شهر اصفهان آغاز شد و بالاخره پس از طی یک پژوهش پر زحمت محل فعلی به نشانی " اتوبان شهید آقابابائی، بعد از روگذرحکیم شفائی، بلوار سلامت  به مساحت 275000 متر مربع برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شد که در مرحله فعلی 35000 متر مربع آن در اختیار طرح قرار گرفت. به واسطه موقعیت خوبی که این زمین دارد و میتواند بخشی از ترافیک هسته مرکزی شهر را به پوسته شهر انتقال دهد و نیز دسترسی به آن از کلیه نقاط شهری با کمترین زمان امکان پذیر باشد، اجرای پروژه در محل یادشده به تصویب رسید.

 

برگزیدن یک شرکت بین المللی با تجربه جهانی برای طراحی پروژه

شرکت شهرک سلامت بعد از بررسی ها و مطالعات مقدماتی بالاخره یک شرکت بین المللی را که دارای تجربیات خوبی در طراحی چندین بیمارستان و  Health care  در نقاط مختلف جهان بود و نیز سابقه ارزشمندی در طراحی اصفهان سیتی سنتر داشت، برای طراحی این مجتمع برگزید. این شرکت  طرح خود را با تکیه بر مطالعات مفصلی که لازمه چنین طرحی در اصفهان بود شروع کرد و بالاخره طرح خود را در بهار سال 1391به شرکت شهرک سلامت اصفهان تحویل داد. پروژه در سه فاز اصلی تعریف شده است. فاز یک عبارتست از مجتمع پارت 1، فاز دوم عبارتست از مجتمع پارت دو و فاز سوم عبارتست از هتل چهار ستاره.
آرشیتکت این مجموعه، با الهام از تجربه های گذشته خود در کشورهای مختلف و به منظور ایجاد فضائی جاذب که شهرک سلامت را از محیط های سرد بیمارستانی متفاوت کند، طبقه همکف عمارت را به رستوران های ارگانیک، هایپر مارکت، فروشگاههای معتبر داخلی و خارجی، آژانسهای مسافرتی بین المللی، شهربازی سرپوشیده و فروشگاههای طبی اختصاص داده تا ورود بیمار و همراهان وی در وهله اول به محیطی گرم و سرشار از نشاط صورت گیرد.

 

اولین کلنگ اجرائی توسط استاد پروفسور سمیعی

حسب علاقمندی مؤسسین شهرک سلامت از دانشمند سربلند و فاخر ایرانی جناب پروفسور سمیعی جراح و متخصص شهیر مغزو اعصاب برای آغاز عملیات اجرائی دعوت بعمل آمد. ایشان با گشاده روئی دعوت IHCC را پذیرفتند و طی مراسم با شکوهی که در تاریخ 1390/12/07 با حضور شهردار اصفهان، ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مقامات دیگر برگزار شد،  کلنگ آغازین شهرک سلامت به دست مبارک ایشان و جناب دکتر سقائیان نژاد شهردار اصفهان، ریاست دانشگاه علوم پزشکی و سایر مقامات ارشد استان به زمین زده شد و آرزوی دیرینه بنیان گذاران این مجتمع صورت عمل به خود گرفت. بعد از رخداد فوق و تدارک پیش نیازهای اولیه عملیات اجرائی پروژه در بهار 1391  آغاز گردید.

 

شرح مختصری در مورد فازهای چند گانه این پروژه:

فاز یک، پارت یک:

فاز یک عبارتست از پارت 1، که در هفت طبقه است، مجموعه کلینیک ها در همین پارت مستقر است و عبارتند از:
1-  دو طبقه زیرزمین که بخشی از پارکینگها در آن مستقر است .
2- طبقه همکف: این طبقه با ارتفاع هفت متر قابل بهره برداری است که به کاربریهای مختلف از جمله فودکورت و رستورانهای ارگانیک، هایپر مارکت، بانک، گالری هنری، آژانس هواپیمایی، فروشگاههای مختلف، داروخانه، بیمه و مانند آن تعلق دارد.
پذیرش بیمار برای کلینیک ها و نیز سروریس و خدمات دیگر به بیمار در همین طبقه صورت میگیرد.
در کلیه لابی های این مجموعه بیماران، بازدیدکنندگان و مشتریان توسط تابلوهای الکترونیکی به اطلاعات مطلوب و اخبار دسترسی پیدا می کنند.
3- نیم طبقه: مدیران ارشد شهرک سلامت، واحدهای اداری، مالی، انفورماتیک و مانند آن مستقر میباشند.
4- طبقه اول: این طبقه  قابلیت بهره برداری برای انواع کاربریهای معین پزشکی دارد.
این طبقه دارای یک تونل هوائی به طول پنجاه متر است که کلینیکها را به پاراکلینیک ها مرتبط می کند.
5- طبقه دوم: در این طبقه قابلیت بهره برداری برای کاربریهای پزشکی معین وجود دارد. در این طبقه نیز یک تونل هوائی کلینیک ها را به پاراکلینیکها مرتبط می کند.
6- طبقه سوم: در این طبقه  قابلیت بهره برداری برای کاربریهای پزشکی معین وجود دارد.
7- طبقه چهارم: این طبقه دقیقاً همانند طبقه سوم است.

بخش دوم (پارت 2)  در 7 طبقه است.  طبقه B2  زیر زمین به دلیل اختصاص آن به پرتونگاری و ضرورت عایق بودن از انتشار تشعشع در پایین ترین نقطه و تا ارتفاع قریب 7 متر در نظر گرفته شده است. آنچه در این عمارت مستقر میشود عبارتند از:

 • رادیولوژی، پرتو نگاری، پت اسکن و سایر انواع تصویر برداری در دو طبقه
 • آزمایشگاههای طبی در دو طبقه
 • داروخانه دوم در طبقه همکف
 • فروشگاه و رستوران در طبقات مختلف
 • سالن کنفرانس به مساحت 1400متر مربع
 • کلوپ پزشکان جهت استراحت و پذیرایی از پزشکان مجتمع و نیز کتابخانه تخصصی و دفاتر مدیریتی

فاز سوم  بیمارستان فوق تخصصی

در راستای تکامل پروسه درمان و بنا به درخواست جمعی از پزشکان فرهیخته و صاحب نام اصفهان موسس شهرک سلامت احداث یک بیمارستان مدرن و جنرال را پذیرفت. این مجموعه بیمارستانی شامل بیمارستان تخصصی قلب، کودکان، زنان و مامائی، داخلی و بخش ها و اتاق های عمل مرتبط با جراحی های مختلف است که هر کدام مستقل و ممیز از یکدیگر هستند. کاری که برای اولین بار در ایران تجربه میشود. فاز سوم این مجموعه بیمارستانی 1000 تختخوابی  است که فاز اول آن شامل 400 تخت بیمارستانی و تجهیزات مربوطه خواهد بود. رویکرد جذب توریست سلامت نیز که زمینه های آن در کشورمان وجود دارد و شهرک سلامت کوشش بر توسعه آن دارد هدف دیگر ما از تاسیس این بیمارستان است. در این بیمارستان فعالیت های آموزشی و پژوهشی نیز تحت برنامه است.

 

فاز چهارم هتل 4 ستاره

تأسیس این هتل به منظور رفاه و پذیرائی از پزشکانی است که از خارج کشور یا حتی داخل، برای کنفرانسها و همایشهای علمی یا برنامه های درمان و پزشکی در IHCC حضور پیدا میکنند و نیز بیماران غیر بومی و همراهان آنها از داخل یا خارج. این هتل در 14 طبقه و زیر بنائی معادل 12500 متر مربع ساخته خواهد شد.

پژوهش و  تدوین برنامه های پیشرفته و تدارک سیستم مکانیزه برای گردش امور در دوره بهره برداری:

کمیته راهبری :
موسس شهرک سلامت در همان ابتدای کار در سال 1390 به تشکیل گروهی متشکل از صاحبنظران با تجربه در زمینه های مختلف (تحت نام کمیته راهبری) اهتمام نمود. این کمیته ساماندهی زیربنای اداری شهرک سلامت را بر اساس طبابت برتر و خدمتی ارزنده و نوین در پزشکی و سلامت که هدف موسس بود نهادینه کرد. کمیته راهبری ترکیبی بود از شخصیتهای با تجربه در زمینه های گوناگون از جمله در امر برنامه ریزی کلان و تعریف استراتژی و چشم انداز همچنین آمار و اطلاعات کامل پزشکی اصفهان، شناخت از پزشکان فوق تخصص، متخصص و عمومی  در اصفهان، شناخت از شخصیتهای علمی در حوزه پزشکی و سلامت، آگاه به فضای آکادمیک و علوم پزشکی اصفهان، متخصص جامع نیازهای دوره بهره برداری، دارای تجربه در شناخت و چیدمان نیروهای مورد نیاز در حوزه کلینیکها، پاراکلینیکها، اداری و مدیریت های دیگر و نیز طراحی سیستم مکانیزه گردش امور با استفاده از دانش IT و آخرین پدیده ها در ارتباطات مجازی و رادیوئی و بالاخره برنامه ریزی زمانبندی شده و مدیریت آن برای کلیه امور یاد شده.
 

دکترین IHCC :

این کمیته طی پنج سال مطالعات مفصل و گاه بررسیهای میدانی آزمون و خطا و ریزش و رویش به تهیه و تحریر ضرورتهای زیربنائی شهرک سلامت برای حال و آینده برداشت، از جمله تعریف اهداف کلان، استراتژی، برنامه های کوتاه مدت، بلند مدت، تاکتیکهای ضروری و بطور کلی آنچه پیش نیاز لازم برای تدوین سند چشم انداز است. دست یابی به این مهم گاه موجب پژوهشهائی در سوژه هائی میشد که سابقه ای در کشور نداشت. کمیته راهبری با چنین عزمی و با سازگاری که اشاره شد در یک دوره کاری فشرده و با کمک گرفتن از شخصیتهای آکادمیک و صاحب نظر دست آوردهای خود معرض پردازش نظریه اعضاء قرارداد و تحت سند چشم انداز مدون و مصوب نمود .