اخبار

رونمایی از اولین شتاب دهنده خطی ساخت داخل (پیشرفته ترین تجهیز پزشکی)، در اولین مرکز جامع سرطان کشور در شهرک سلامت اصفهان توسط رئیس محترم جمهور

20\01\1398
رونمایی از اولین شتاب دهنده خطی ساخت داخل (پیشرفته ترین تجهیز پزشکی)، در اولین مرکز جامع سرطان کشور در شهرک سلامت اصفهان توسط رئیس محترم جمهور

با دستور رئیس‌جمهور :
دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی 6mv در شهرک سلامت اصفهان رونمایی شد
همزمان با روز فناوری هسته‌ای، از دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی 6MN در شهرک سلامت اصفهان به‌صورت تله کنفرانس با حضور رییس جمهورر رو نمایی شد.
فرید نجات بخش مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان با بیان اینکه نخستین دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی 6MN کشوردر شهرک سلامت اصفهان تجهیز و نصب شد ، گفت: شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان چهارمین کمپانی تولید کننده این دستگاه در جهان است . نجات بخش با اشاره به اینکه در حال حاضر از سه روش جراحی ، شیمی درمانی و رادیو تراپی برای درمان سرطان استفاده می شود، اظهار کرد: استفاده از رادیو تراپی یکی از معمول ترین روش های درمان است که برای استفاده از این روش درمانی نیازمند استفاده از دستگاه های شتاب دهنده خطی هستیم . مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان با تاکید بر کمبود کشور برای استفاده از روش درمانی رادیوتراپی تصریح کرد: طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی به ازای هر یک میلیون نفر باید 3 دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی وجود داشته باشد . در صورتی که در حال حاضر در کشور کمتر از یک دستگاه به ازای هر یک میلیون نفر داریم.
نجاب بخش ادامه داد: شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان با طراحی و ساخت دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی بومی 6MV تلاش دارد تا نیاز کشور به این دستگاه را برطرف نماید . او با بیان اینکه ظرفیت ابتدایی تولید شرکت در سال 50 دستگاه است ، اضافه کرد: خوشبخانه این امکان وجود دارد تا ظرفیت تولید را تا 100 دستگاه در سال افزایش دهیم . مدیر عامل شرکت دانش بینان بهیار صنعت سپاهان گفت: هزینه خرید هر دستگاه 5/1 میلیون دلار است که جوانان متخصص و متعد ایرانی در شرکت می تواند این دستگاه را با یک سوم هزینه تولید کنند.
نجات بخش دستگاه ام.ال.سی. دستگاه دوز متری و دستگاه بلاک کاتر را از تجهیزات جانبی برای کالیبراسیون دستگاه شتاب دهنده خطی برشمرد و گفت: این تجهیزات نیز بومی سازی شده و نیازی به خرید این تجهیزات از خارج کشور وجود ندارد. نجات بخش با تاکید بر این که این دستگاه نیاز کشور را تامین خواهد کرد، افزود: این نخستین دستگاه شتاب دهنده خطی ساخت ایران است و برای ساخت آن به هیچ کشوری وابسته نخواهیم بود. 

 

برای دیدن ویدئو اینجا کلیک کنید.نظرات کاربران
ارسال نظر